Rodzaje trądziku

Trądzik może objawić się na wiele sposobów. Twarze niektórych osób w całości pokryte są czerwonymi plamami pełnymi krost. U innych pojawiają się tylko czarne punkciki. No właśnie, czy obie te rzeczy to trądzik? Owszem, ale charakteryzują je inne rzeczy.
Trądzik dzielimy na ten niezapalny i zapalny.
Trądzik niezapalny objawia się w formie wągrów, zarówno tych białych, jak i czarnych. Różnią się one sposobem powstawania, a raczej momentem, w którym zaczynają powstawać. Zaskórniki zamknięte, czyli białe powstają, gdy sebum (wydzielina łojowa) zostaje zablokowana pod skórą i to tam dochodzi do infekcji bakteryjnej. Wągry, które znamy, czyli zaskórniki otwarte powstają na skutek zatrzymania się łoju przy powierzchni skóry. Oba te typy mogą przerodzić się w trądzik zapalny.
Trądzik zapalny to nic innego jak pryszcze. Powstają one na skutek uszkodzenia mieszka włosowego przez zaskórnik. Są one bolesne. I mogą mieć średnicę aż jednego centymetra! Są charakterystyczne dla okresu dojrzewania, w którym to ludzkie ciało wytwarza zbyt dużo różnego rodzaju substancji. Nie powinno się ich wyciskać, ponieważ powoduje to powstawanie ich większej ilości.
Reasumując, trądzik dzielimy na ten zapalny, jak i niezapalny. Powstają one na skutek innych czynników, ale mogą następować po sobie.

Comments are closed.